Kapsuła Oriona przewożąca marzenia Artemidy o powrocie ludzkości na Księżyc osiągnęła kamień milowy w podróży kosmicznej. NASA z powodzeniem wysłała bezzałogowy pojazd na ekstremalnie wsteczną orbitę. W ten sposób Orion pobił „rekord najdłuższej odległości dla statku kosmicznego zaprojektowanego do przenoszenia ludzi w kosmos i bezpiecznego powrotu ich na Ziemię” (za pośrednictwem NASA).
Legendarny statek kosmiczny Apollo posiada obecnie rekord najdalszego lotu od Ziemi na 248 655 mil (około
00 171 km), ustanowiony 14 kwietnia 1970 r. Co ciekawe, Orion nie zamierzał lecieć tak daleko od Ziemi i pobić rekordu. Jak zauważył Collect Space, udało mu się polecieć tak daleko, ponieważ NASA umieściła go na wysoce wstecznej orbicie.
Agencja kosmiczna zdecydowała się przeprowadzić eksperyment orbitalny, aby przetestować możliwości Oriona, ponieważ naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia załogowych misji na Księżyc w nadchodzących latach. W szczególności Orion zawiera również moduły imitujące ludzkie kości, narządy i tkanki, przeznaczone do badania wpływu narażenia na promieniowanie na astronautów.
Opóźnianie Oriona
„Tak się złożyło, że dzięki tej naprawdę dużej orbicie i dużej wysokości nad Księżycem udało nam się pobić rekord Apollo 13” — powiedział Jim Geffre, kierownik projektu Apollo. Integracja pojazdu Oriona w NASA, rekordowa podróż Oriona. W poniedziałek, 28 listopada, Orion osiągnie szczytową odległość 268 553 mil, zanim włączy się silnik Orbital Control System, napędzając go do kolejnego bliskiego przelotu w pobliżu Księżyca w pierwszym tygodniu grudnia. Po sześciu dniach pojazd musi wrócić do domu.
Według NASA, Orion jest „zbudowany, aby zabierać ludzi dalej niż kiedykolwiek wcześniej”. Kapsuła Orion została opracowana we współpracy z Lockheed Martin i jest reklamowana jako jedyny pojazd zdolny do załogowych misji kosmicznych i szybkiego powrotu na Ziemię z miejsc takich jak Księżyc i nie tylko. W ramach projektu Artemis NASA zamierza również odbyć pierwszą załogową wizytę na Marsie. Zdolna do przenoszenia czterech członków załogi, kapsuła składa się łącznie z 355 056 części i może obsługiwać misje trwające do 21 dni w obecnym stanie (za pośrednictwem NASA). Kapsuła ma systemy do monitorowania i utrzymywania takich aspektów, jak wilgotność, dwutlenek węgla, tlen i ochrona przed promieniowaniem, wśród innych niezbędnych elementów. Co ciekawe, Baza Oriona zawiera również największą na świecie ablacyjną osłonę termiczną o średnicy 16,5 stopy, która ma chronić pojazd podczas jego szybkiego ponownego wejścia w ziemską atmosferę.